Lenochod dvouprstý

Hmotnost: 6 - 8 kg
Délka těla: 60 – 85 cm, délka ocasu: 2,1 cm
Věk: 28 let, výjimečně až 40 let

Lenochodi prožijí celý život vzhůru nohama. Ačkoliv mají v předních nohách značnou sílu, na rovném podkladu je neunesou. Na všech čtyřech končetinách, z nichž přední délkou značně převyšují zadní, najdeme úzká chodidla. Ta jsou opatřena mohutnými srpovitý zahnutými drápy – na předních nohách dvěma, vzadu třemi. Hlavou mohou otáčet až o 270˚, to jim umožňuje 8 – 9 krčních obratlů, což je o jeden až dva více než u všech ostatních savců. Rovněž vnitřní orgány doznaly nemalých změn. Například slezina a slinivka břišní se přestěhovaly z levé strany na pravou, prúdušnice je dvakrát ohnutá a zvláštním způsobem uspořádaný krevní oběh na nohách zabraňuje jejich odkrvení. Chrup je tvořen 18 nerozlišenými třenáky a stoličkami. První třenáky dorůstají do podoby silných trojhranných špičáků. Přední okraj spodního se těsně zasouvá za zadní okraj horního a tím se neustále ostří. Něco podobného není vytvořeno u žádného z žijících savců. Srst jim většinou roste obráceným směrem od břicha ke hřbetu, takže po ní dešťová voda snadno stéká. Mezi chlupy v srsti lenochoda rostou mikroskopické řasy, které dodávají srsti zelenavé krycí zbarvení. Jelikož vyžadují vlhké tropické podnebí, v zajetí je na lenochodech nevidíme.

lenochodi jsou podstatně lepší plavci než chodci. Při plavání se pohybují pomocí předních končetin.
- tělesná teplota je velmi proměnlivá, kolísá od 24 do 33˚C
- protože lenochodi stráví téměř celý život zavěšeni hlavou dolů, roste jejich srst „obráceně“, to znamená od břicha k zádům, „pěšinku“ mají uprostřed hrudi a břicha a nikoliv na hřbetě.
- v srsti jim rostou mikroskopické řasy, které jim dodávají zelenavé zbarvení. Zvíře je tak vynikajícím způsobem maskováno v listí stromů. Při suchém počasí jsou tyto řasy žluté. Pokud je vlhko, zbarvují se modrozeleně, takže barva srsti lenochoda se mění zároveň se zbarvením listů v různých ročních obdobích.