Žirafa

Hmotnost: samci – 1500 kg, samice - 800 kg

Délka těla: výška těla samci 5 až 6 m, samice 4 až 4,5 m

Věk: až 36 let

Obývá africkou savanu. S dlouhýma

Nohama a krkem měří největší jedinci až 6 m, což z nich

dělá dělá nejvyšší žijící savce. Díky této výšce může žirafa spásat

i listy a větvičky v korunách stromů a v čas zpozorovat blížící se nebezpečí.Žirafa je nejvyšším suchozemským savcem. Pro její tělo je typický dozadu svažující se hřbet, dlouhé štíhlé nohy, dlouhý krk tvořený 7 obratli a vzorovaná kůže.

Byla pojmenována po zakladateli muzea v Tringu L. W. Rothschildovi.[3] Všechny, které žijí ve volné přírodě, jsou v chráněných oblastech v Keni a Ugandě. Dříve žila i v Súdánu, ale tam pravděpodobně vyhynula.[2] Zatímco žirafy obecně jsou klasifikovány statusem málo dotčený druh,[4] žirafa Rothschildova je v kategorii ohrožený druh[2] kvůli nízké populaci. Existuje velmi málo míst, kde lze žirafu Rothschildovu pozorovat v divočině – patří k nim národní park Nakuru v Keni nebo národní parky Murchison Falls a Kidepo Valley v severní Ugandě. Existují různé chovné programy, které mají za cíl zvýšit populaci žirafy Rothschildovy, např. Giraffe Centre v Nairobi v Keni nebo Woburn Safari Park ve Woburnu ve Velké Británii.

Žirafy Rothschildovy jsou snadno odlišitelné od ostatních poddruhů. Nejviditelnější je ve zbarvení srsti. Typické jsou tmavohnědé kaňkovité nebo obdélníkové skvrny se slabšími krémově zbarvenými liniemi okolo. Hlezno bývá skvrnité.[5] Její krk čítá stejně jako u jiných savců jen 7 krčních obratlů.